Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Shqipëria merr nesër Presidencën e KS në OKB, Rama shkon në New Jork

Kryeministri Edi Rama takoi në New Jork Sekretarin e Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres dhe thekson se Shqipëria do të marrë nesër presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Rama publikon pamjet e takimit në faqen e tij të “Facebook”, ndërsa thekson se ka diskutuar me të për programin e përparësitë e presidencës shqiptare të Këshillit të Sigurimit të OKB.

Mesazhi i Ramës:

New York, Kombet e Bashkuara – #KrenarPërShqipërinë🇦🇱 që nesër merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, për herën e parë në histori dhe përtej çdo imagjinate të vetëm deri pak viteve më parë😍

*Me Sekretarin e Përgjithshëm për programin e përparësitë e presidencës shqiptare të KS të OKB🇦🇱🤝🇺🇳

#TëBashkuarJoTëNdarë🫶

#ShqipëriaEArdhmjaJonë️🇦🇱

#SkaKohëPërPushim🏃‍️🏃🏻‍

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në SHBA, në kuadrin e kryesimit nga Shqipëria të Presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB për muajin qershor.

Ndërkohë që Shqipëria i është bashkuar Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, si anëtar jo i përhershëm për periudhën 2022-2023, ku ka marrë edhe përgjegjësinë e bashkëpenëmbajtësit me Shtetet e Bashkuara, për çështjen e Ukrainës.

j.l./ dita