Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Sllovakia i dhuron Ukrainës tetë avionë luftarakë

Sllovakia do t’i dorëzojë Ukrainës tetë avionë vetëlëvizës Zuzana 2 sipas një kontrate komerciale të cilën e nënshkroi një prodhues i kontrolluar nga shteti. Lajmi është bërë me dije nga Ministria e Mbrojtjes sllovake.

Reuters raporton se hoëitzeri Zuzana 2, një version i modernizuar i një modeli më të vjetër, përdor predha 155 mm dhe ka një rreze efektive prej 40 km deri në më shumë se 50 km në varësi të llojit të municionit.

a.m/dita