Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Suedia dhe Finlanda përpiqen të bindin Turqinë për anëtarësimin në NATO

Përfaqësuesit e Suedisë dhe Finlandës do takojnë sot zyrtarët turq për bisedime rreth aplikimeve të tyre për anëtarësimin në NATO.

Të dy vendet paraqitën ofertat e tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore pas pushtimit rus të Ukrainës. Së pari, ata kanë nevojë për mbështetjen e të 30 anëtarëve të NATO-s.

Turqia ka kundërshtuar ofertat e tyre dhe Presidenti Erdogan i ka akuzuar të dy vendet për strehimin e mbështetësve të grupit militant separatist kurd, raporton BBC.

Dy vendet vendosën sanksione ndaj Ankarasë në vitin 2019 pas një inkursioni ushtarak në Siri, ku janë aktivë disa militantë kurdë.

Disa analistë besojnë se Turqia mund të kundërshtojë në një përpjekje për të kërkuar lëshime nga anëtarët e tjerë të NATO-s.

Ministri i jashtëm finlandez tha se shpresonte që të dyja palët të mund të sqaronin mosmarrëveshjet e tyre.

a.m/dita