Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Turqia paralajmëron ashpër Gjermaninë e Francën

Ministria e Jashtme e Turqisë ka thirrur ambasadorët nga Gjermania dhe Franca për të lëshuar një notë proteste për veprimtarinë e papenguar të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në vendet e tyre.

Ankaraja ka paralajmëruar të gjithë anëtarët e NATO-s, dhe veçanërisht Finlandën dhe Suedinë, të cilët po përpiqen të bashkohen me bllokun, se nuk do të tolerojë asnjë mbështetje për grupet terroriste antiturke.

Në një intervistë me agjencinë shtetërore Anadolu të martën, ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu deklaroi se Turqia ishte e shqetësuar për rritjen e kohëve të fundit të veprimtarive së PKK-së dhe organizatave të tjera në Francë dhe Gjermani, të cilët Ankaraja i konsideron si terrorist.

“Po flasim për mitingje në të cilat u shfaqën simbolet dhe flamujt e terroristëve. Ambasadorët e Gjermanisë dhe Francës janë thirrur dje në Ministrinë e Jashtme. Atyre iu dorëzuan shënime lidhur me veprime të tilla të organizatave terroriste. Ne u dhamë atyre një paralajmërim të ashpër.” – tha Çavusoglu.

Megjithëse ministri nuk përmendi në mënyrë të hollësishme se cilat shfaqje kishin nxitur përgjigjen e Ankarasë, duket se ai po i referohej marshimeve që po mbahen nga lëvizjet e të rinjve kurdë në Gjermani, Francë, Greqi, Angli, Suedi dhe Zvicër.

Marshimet, të cilat nisën të dielën dhe pritet të zgjasin për disa ditë, po mbahen në shenjë proteste ndaj pushtimit të supozuar të shtetit turk të Kurdistanit, një territor separatist i përcaktuar përafërsisht i përhapur midis Turqisë, Sirisë, Irakut dhe Iranit. Lëvizja bën thirrje për lirinë e liderit kurd Abdullah Ocalan dhe shpreh solidaritetin me guerrilët që po luftojnë forcat turke në Kurdistanin Jugor (Irakun e Veriut).

Komentet e ministrit të jashtëm erdhën teksa ai po shpjegonte pse Turqia vazhdon të kundërshtojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke përsëritur qëndrimin e Anakarasë se nuk do të pajtohet me anëtarësimin e vendeve nordike derisa të përmbushin kërkesat e Turqisë për të ndalur çdo mbështetje për grupet terroriste.

a.m/dita