Albania
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Boiken Abazi jep dorëheqjen nga drejtimi i Vetëvendosjes në Shqipëri: Mbajta përgjegjësitë e mia për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

Boiken Abazi ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i degës së Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri.

Lajmin e ka bërë me dije vetë ai përmes një postimi në rrjetet sociale.

Abazi thotë se dorëheqjen e ka dhënë që në datën 15 shtator, duke mbajtur kështu përgjegjësinë për rezultatin e zgjedhjeve të kësaj force politike më 25 prill.

Ai thekson se ka pritur që ta bëjë publike por për shkak të situatës në veri dhe zgjedhjeve në Kosovë e ka shtyrë.

“Për hapat e radhës në Shqipëri jemi duke i vazhduar diskutimet”, shprehet Abazi ndër të tjera.

Deklarata e plotë:

Të dielen e kaluam bashkë me Albinin në selinë e Lëvizjes VETËVENDOSJE! Ndoqëm mbarëvajtjen e procesit të zgjedhjeve lokale nëpër komunat e Kosovës dhe diskutuam gjatë: për të ardhmen e Kosovës e Shqipërisë, nevojën për reforma në institucione dhe ekonomi, progresin shoqëror e mbarëkombëtar që nuk përjashton asnjë qytetar, çështje të ndryshme organizative të Lëvizjes sonë, e deri te raportet gjeopolitike në botë.

Në datën 15 shtator unë kam paraqitur dorëheqjen time të parevokueshme nga pozicioni i drejtorit ekzekutiv i Qendrës së Lëvizjes në Shqipëri, gjë që e kisha diskutuar edhe pas zgjedhjeve në Bordin e Qendrës, për të mbajtur përgjegjësitë e mia për rezultatet në Shqipëri. Kam pritur ta bëj këtë gjë publike, për shkak të situatës në veri të Kosovës dhe raundit të parë të zgjedhjeve lokale. Për hapat e radhës në Shqipëri jemi duke i vazhduar diskutimet.

Ndërkohë në Kosovë, nga vendi i tretë në zgjedhjet lokale të vitit 2017, VETËVENDOSJE! tash është e para edhe me votën popullore nëpër komuna në nivel Kosove. Sfidat nuk janë të vogla para 12 balotazheve pas katër javësh, por jemi me shpresë e të angazhuar si rrallë herë më parë. E ardhmja është e Lëvizjes, e shqiptarëve.

j.l./ dita