Albania

Fitimi i sektorit bankar 1.98 miliardë lekë

TIRANË, 12 tetor /ATSH/ Fitimi i sektorit bankar në vendin tonë shënoi vlerën e 1.98 miliardë lekëve, në fund të muajit gusht 2021, bëri të ditur Banka e Shqipërisë.

Sipas BSH-së, krahasuar me të njëjtin muaj një vit më parë, fitimi i sektorit bankar u rrit me 11.5%.

Performanca pozitive dhe rritja e fitimeve të sektorit bankar gjatë këtij viti pasqyron ecurinë pozitive të këtij sektori, të reflektuar në rritje të aktiveve, huadhënies dhe ulje të raportit të kredive me probleme.

Ndërkohë përmirësimi i aktivitetit ekonomik ka ndikuar në ruajtjen e aftësisë paguese të huamarrësve, por edhe në rritjen e kredidhënies së re.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Conte is Interested in working at Manchester United. A decision on the future of Solskjaer will be made in the coming hours
Benzema on the Golden Ball: I don't set a goal to win. To get into the 30 nominees is already good
Miranchuk's agent about Alexey's playing time: Serie A is a tough championship. Gasperini's totalitarianism and conservatism also play a role
Koeman will not be fired because of the defeat by Real Madrid. The future of the Barca coach depends on the matches with Rayo, Alaves and Dynamo Kiev
Real Madrid are masters of adaptations (and Modric is their king). Barcelona are hostages of Koeman's ideas (well, enough canopies already!)
Junior Marketing manager vacancy in the Creative Studio
Ruediger is in talks with Man City, PSG, Juventus and Tottenham