Albania

GJERMANI – Inflacioni i çmimeve me shumicë më i shpejti që nga viti 1974

BERLIN, 12 tetor /ATSH-DPA/ – Inflacioni i çmimeve me shumicë në Gjermani u përshpejtua në nivelin më të shpejtë që nga viti 1974, treguan sot të dhënat nga Zyra Federale e Statistikave (Destatis).

Çmimet me shumicë u rritën 13,2 për qind në shtator, pas rritjes prej 12,3 për qind të gushtit.

Destatis tha se hera e fundit që pati një rritje më të madhe se në të njëjtin muaj të një viti më parë ishte në qershor 1974, kur çmimet me shumicë u rritën 13,3 për qind pas krizës së parë të naftës.

Rritja e fundit vjetore u shkaktua kryesisht nga rritja e madhe e shumë lëndëve të para dhe produkteve të ndërmjetme.

Një arsye tjetër për rritjen ishte baza e ulët e krahasimit.

”Në baza mujore, inflacioni i çmimeve me shumicë u rrit në 0,8 për qind nga 0,5 për qind në gusht”, treguan të dhënat./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pique about the clasico: The result weighs more than 3 points. The most important player in the history of football has left Barca - you need to be realistic
Dybala's house was robbed in his absence. Thieves took out a collection of watches
The talent from the Netherlands just disappeared. He left Juventus on loan, asked for leave to return home - and disappeared
PSG offered Fati a salary of 15 million euros a year and a signing bonus of 30 million euros. They wanted to sign him to replace Mbappe
Beppe Marotta: Lukaku went to Chelsea to get twice as much. After selling him for 115 million, Inter signed Dzeko for free - there is no difference
Pogba on vegan cleats: It's bold and unique. I can't wait to go out on the field in them
Julian Nagelsmann: There is no compulsory vaccination either in Germany or in Bavaria. I am for vaccination