Albania

ITALI – Pas 74 vitesh ”Alitalia” në udhëtimin e fundit në histori

ROMË, 14 tetor /ATSH-DPA/ – Sot mbaron një kapitull në historinë e aviacionit italian, ku kompania ”Alitalia” do të bëjë fluturimin e fundit të pasagjerëve.

”Alitalia” pritet të fluturojë sonte nga aeroporti i Kaljarit drejt Romës.

Me fluturimin e fundit, linja ajrore do të dalë nga shërbimi pas 74 vitesh në industrinë e aviacionit.

”Alitalia” lindi si kompani në 1947.

”Alitalia” kishte vite që ishte e varur nga ndihma shtetërore sepse linja ajrore nuk po gjeneronte të ardhura.

Transportuesi i ri thotë se po fillon operacionet me 52 avionë.

Këtë vit, deri në 2 950 njerëz do të punojnë në operacionet e fluturimit.

Nga qendrat e saj në Romë dhe Milano, kompania e re ”Ita” dëshiron të riforcojë biznesin dhe t’u shërbejë sa më mirë pasagjerëve.

Fillimisht ”Ita” do të ofrojë 45 destinacione, përfshirë Frankfurtin, Parisin, Londrën, Nju Jorkun dhe Buenos Aires./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions