Albania

“Ka shitur mijëra ilaçe kontrabandë gjatë pandemisë”, arrestohet pronari i “FarmaNet”. Gjykata vendos arrest me burg për 6 farmacistët e tjerë

Sokol Topçiu, pronari i “FarmaNet” ka rënë në prangat e Policisë së Shtetit si pjesë e grupit të kontabandës së ilaçeve që u finalizua pak ditë më parë.

Topçiu, i cili njihet si administrator i një rrjeti farmacish nën emrin “FarmaNet” është prangosur gjatë operacionit ‘Përfitimi’.

Topçiu, 57 vjeç akuzohet se ka shitur mijëra ilaçe kontrabandë gjatë periudhës së pandemisë.

Gjykata e Tiranës ka vendosur masën “arrest me burg” edhe për 6 farmacistët.

Të arrestuarit dy ditë më parë, akuzohen se shisnin ilaçe kontrabandë gjatë periudhës së pandemisë së Covid në Shqipëri.

Pas një hetimi 10 mujor të Policisë dhe Prokurorisë së Tiranës, u bë i mundur arrestimi i shtetasve:

  1. Blerim Bitri, 40 vjeç, administrator i një farmacie;
  2. Florian Marku, 39 vjeç, administrator i një farmacie;
  3. Margarita Xhaxhiu, 64 vjeçe, e dyshuar si dërguesja e mallrave kontrabandë;
  4. Jani Papuli, 66 vjeç, i punësuar nga shtetasja M. Xh;
  5. Florian Lila, 40 vjeç, administrator i një farmacie;
  6. Bashkim Osmani, 56 vjeç, administrator i një depoje farmaceutike.

Njoftimi i Policisë:

Tiranë- Vijon operacioni “Përfitimi”. Kapet dhe vihet në pranga 1 tjetër shtetas i shpallur në kërkim në vijim të këtij operacioni. Në vijim të operacionit policor të koduar “Përfitimi”, finalizuar me datë 08.10.2021, nga DVP Tiranë, si rezultat i të cilit u vunë në pranga 6 shtetas, ka vijuar puna me hetime të thelluara, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale. Në vijim të operacionit, nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe sherbimet e Komisariatit të Policisë Kufitare Rinas, u bë kapja dhe ndalimi i shtetasit S. T, 57 vjeç, administrator i një rrjeti farmaceutik. Ky shtetas, në bashkëpunim me shtetasit e tjerë të arrestuar, shisnin medikamente të dyshuara kontrabandë. Vijon puna për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe i paisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për shëndetin” dhe “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabandë”.

j.l./ dita

Football news:

The grandstand collapsed under Vitesse's fans: they celebrated a guest victory with the players and flew down
Mourinho on Juve - Roma: Some have won 9 out of 10 championships, the second - 0 out of 10. But during the game you can forget about it
Gary Neville: Conte is a great coach, but Manchester United is not suitable
Rice is Man City's priority target. The West Ham midfielder is seen as a replacement for Fernandinho
Salernitana fired Castori and appointed Colantuono as coach. She is the 20th after 8 rounds of Serie A
Do you remember how Mourinho trolled Juve fans, put his palm to his ear? He's in Turin for the first time since
The Tottenham and Newcastle game was Interrupted due to a fan's health problems. A defibrillator was needed