Albania

Kote për ATSH-në: Eksportet bujqësore, 1.8%

TIRANË, 14 tetor /ATSH/ Eksportet e produkteve bujqësore kanë ndjekur trendin e rritjes në 8-mujorin e këtij viti.

Zv.ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Dhimo Kote bëri të ditur sot për ATSH-në se ” gjatë 8 muajve të pare të këtij viti eksportet e produkteve bujqësore shënuan rritje me 1.8%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë”.

Sipas tij, rritja e eksporteve bujqësore evidentohet në sasi dhe në peshën që zënë.

“Eksportet bujqësore u rritën me mbi 2 mijë ton dhe në vlerë 3.7% më shumë, krahasuar me 8 mujorin 2020”, tha Kote, teksa vuri në dukje se në totalin e eksporteve kryesojnë  perimet në serra që krijojnë një avantazh për Shqipërinë.

Shqipëria ka rreth 1700 hektarë serra dhe tunele plastike për prodhimin e produkteve bujqësore.

Sektori i bujqësisë është ndër sektorët me kontributin më të madh në Prodhimin e Brendshëm Bruto, rreth 20 %.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Lester Duck's striker played in the African wilderness 5 years ago. He was found by a Zambian Galician (half Russian!), Who sold Lunga to the Urals
Ronald Koeman: It is not normal to demand from Barca to reach the 1/4, 1/2 or the Champions League final. There are clubs with 23 players from the national teams
Kick It Out wants to urgently discuss with Newcastle the behavior of fans. They were wearing items similar to Saudi hats
The Spanish government opposed the Super League by sending a letter to the Court of Justice of the European Union
Alexander Mostovoy about esports: This is not a real sport. There is nothing to do: neither run nor jump
Rooney is Interested in the position of head coach of Newcastle
Real Madrid, Atletico and Inter are Interested in the Austrian league's top scorer Adeyemi