Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Nis puna për aeroportin e Vlorës, Rama: Vepër historike për gjithë shqiptarët

TIRANË, 28 nëntor/ATSH/ Në qytetin bregdetar të Vlorës nisën sot punimet për ndërtimin e aeroportit, që do të jetë edhe më i madhi në vend.

Në ceremoninë e fillimit të punimeve ishin të pranishëm Kryeministri Edi Rama, zv/kryeministri dhe njëkohësisht ministri i Shtetit për Rindërtimin dhe Programin e Reformave, Arben Ahmetaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, sipërmarrësi Behgjet Pacolli, ku kompania e tij Mabetex është pjesë e konsorciumit për ndërtimin e të Vlorës, drejtues të pushtetit vendor, etj.

Kryeministri Edi Rama duke e konsideruar aeroportin e Vlorës si porta e tretë që po hapet nga qielli theksoi se “mbi gjurmën e aerodromit të vjetër sot fillojmë një histori të re”.

Në ceremoninë e fillimit të punimeve të aeroportit të Vlorës, Kryeministri Rama tha se ”
Duke uruar festën e flamurit të gjithë shqiptarëve, Rama tha se “Vlora ka historinë e saj përsa i përket transportit ajror, ndërsa këtu ku ne ndodhemi është ndërtuar edhe aerodromi qysh në vitin 1920, i cili përdorej për arsye ushtarake. Mbi këtë gjurmë të aerodromit të vjetër ne sot fillojmë një histori të re së bashku me një mik të mirë, një njeri ndër më të shquarit të sipërmarrjes tonë kombëtare, një personalitet, i cili me veprat e tij e ka çuar emrin në shumë vende të botës dhe çmohet prej shumë popujve e prej shumë njerëzve për veprat që ka bërë”.

“Njeri të cilin kam nderin ta konsideroj dhe mikun tim, Bacën Behgjet që e falënderoj shumë për përfshirjen në këtë aventurë të përbashkët sepse për hir të vërtetës në të gjitha punët që kemi bërë kjo për të ardhur këtu në këtë ditë ka qenë më e vështira dhe për dreq qëlloi të ishte një punë që duhej bërë në Vlorë dhe mua mu desh të përballoj të gjithë padurimin e vlonjatëve, që dihet që janë kampionët e padurimit në të gjithë universin shqiptar”, nënvizoi Rama.

Kryeministri Rama u shpreh se “nuk ishte e thënë që ky proces të shkonte fjollë siç do ta kishim kemi dëshiruar u nis dhe u pengua disa herë për arsye objektive, të cilat nuk kishin asnjë lidhje me ne sepse veprat e mëdha publike i kanë këto të papritura. Në mes na u fut edhe pandemia, e cila se më shumë se çdo sektor goditi sektorin e aviacionit dhe u bë thuajse e pamundur se do të gjendeshin forca e njerëz që do të ishin të interesuara të investonin në një aeroport të ri në kohën që aviacioni lëngonte në kthetrat e armikut të padukshëm”.

Ne, vijoi Rama,  nuk reshtëm së bëri përpjekjet deri sa gjërat erdhën aty ku duhet dhe u bë e mundur të gjendet forca e duhur për ta çuar përpara këtë projekt të madh, që është forca e Pacollit, e konsorciumit që ai ka krijuar.

“Ky aeroport është një vepër historike jo për Vlorën, por për Shqipërinë edhe për Kosovën dhe për të gjithë shqiptarët”, tha Rama.

“Gjithë ajo vonesë, gjithë ai stres për të cilin vlonjatët kontribuuan me gjithë ato përqeshjet e tyre karakteristike dhe romuzet e tyre tradicionale u kthye në një mirësi sepse sot jemi këtu jo vetëm me konsorciumin e krijuar nga Pacolli, por edhe me një aleancë fantastike për të ardhmen e aeroportit, që është aleanca me aeroportin e Mynihut, një nga fuqitë më të mëdha të transportit ajror jo vetëm në Europë, por edhe në botë. Përfaqësuesit e të cilit janë këtu sot me ne, kanë nisur ta shoqërojnë procesin për përgatitjen e projektit të zbatimit që në hapat e parë dhe të gatshëm për të marrë operimin e aeroportit të Vlorës në momentin që konsorciumi ndërtues do të arrijë ta përfundojë dhe ta bëjë gati për fluturimet”, – theksoi Rama .

Kryeministri Rama tha se “është fantastike që aeroporti i Mynihut vjen në Vlorë si një forcë operacionale, e cila garanton jo vetëm një menaxhim të nivelit më të lartë, por garanton dhe sinergjinë me struktura të tjera, me aeroporte të tjera”.

“Aeroportet janë si klane familjare në një farë mënyre. Nuk mjafton që të ndërtosh një infrastrukturë të bukur, apo të kesh një pistë, e cila këtu do të jetë 3.2 km dhe do të vërë në funksion kapacitetin dhe për fluturime të drejtpërdrejta transoqeanike, por duhet të kesh aleanca dhe sinergji me aeroporte të tjera, për të menaxhuar një numër shumë më të madh pasagjerësh dhe për të krijuar një sistem ku strukturat aeroportuale mbështesin dhe plotësojnë njëra-tjetrën. Ky aeroport bëhet porta e tretë ndër 4 porta qielli që duam të hapim për Shqipërinë, pas atij të Tiranës dhe të Kukësit, para se të nisë puna dhe për aeroportin e katërt, që është aeroporti sezonal të Sarandës që do të funksionojë drejtpërdrejt dhe vetëm në mbështetje të sezonit turistik të pikut”, nënvizoi Rama duke shtuar se është një aeroport shumë i domosdoshëm.

Kreu i qeverisë tha se “po të kemi parasysh që sot logjika e industrisë së turizmit është që për të pasur jo vetëm sasi, por edhe cilësi në prurjet e turistëve dhe për të synuar jo vetëm masë turistësh, por edhe atë nivel të shpenzimeve nga ana e turistëve në territor, që do të thotë për të sjellë kategorinë A të turistëve, që janë ata që shpenzojnë më shumë kur vijnë me pushime,  është e domosdoshme që pika e mbërritjes në vend pushim mos të jetë më shumë se 45 minuta ose maksimumi një orë nga pika e zbritjes në vend. Kjo është arsyeja pse ne na duhen 4 aeroporte në këtë fazë, mbase në një fazë të mëvonshme mund të na duhen më shumë se kaq”.

Rama tha se “të gjithë ata që pyesin pse na duhen kaq shumë aeroporte, duhet të informohen mbi faktin se numri i aeroporteve lidhet me kapacitetin e aksesueshmërisë që një vend iu jep atyre që vijnë, kur ky vend e ka turizmin prioritetin e tij kryesor për zhvillimin ekonomik”.

Nga ana tjetër, vijoi Rama, duhet të informohen për faktin që aeroportet nuk janë as parkingje makinash, as stacione ku vijnë njerëz që thjesht kryejnë nevojat e tyre për transport.
“Aeroportet janë motor të jashtëzakonshëm zhvillimi ekonomik, social dhe progresit tërësor të vendeve.Ata që kanë atë inercinë e avazit, popullsi s’ka bukë, ç’na duhen aeroportet, duhet tua përsëris edhe këtu çështja e bukës është çështje që shqiptarët nuk e kanë pasur asnjëherë problem qysh nga koha e Skënderbeut. Por aeroportet janë “fabrika buke” sepse rrisin të ardhurat e vendit, sjellin konsumatorë në vend dhe sa më shumë njerëz vijnë në një vend nëpërmjet aeroporteve, aq më vendi vendi ka mundësi të rrisë shërbimet. Sa më shumë të rrisë shërbimet, aq më shumë rrit prodhimet. Turistët që vijnë janë konsumatorë dhe me aeroportet ne rrisim cilësinë të turistëve në aspektin e sasisë së parave që ata shpenzojnë në vend”, nënvizoi Rama.

Më tej Rama tha se “nuk duhet të shqetësohemi kur ndërtohen aeroporte, porte sepse të gjitha këto janë motorë të ekonomisë. Rrisin fuqinë motorike të ekonomisë sonë. Me fillimin e kësaj pune si dhe fillimin e punës për Sarandë, vendosim një sistem të ri motorësh në ekonominë shqiptare”, deklaroi Rama.

Nga ana tjetër, tha Rama, nis së shpejti plani i ri i investimeve për terminalin e dytë, për zgjatimin e pistës, që do të rrisë kapacitetet pritëse të aeroportit ku këtë vit, siç e tha ministrja, janë disafishuar prurjet krahasuar, jo me vitin e kaluar pasi me vitin e kaluar as nuk bëhet fjalë pasi ishte bllokimi nga pandemia, por krahasuar me vitin 2019, përpara se sa të fillonte pandemia.

“Paralelisht me këto, tani është koha që ne të fokusohemi për të filluar së shpejti investimin e portit turistik këtu në Vlorë, i cili do të jetë në kantier përpara vitit të ri; triportin, i cili do të bëjë spostimin e gjithë aktivitetit tregtar të portit të Vlorës në një infrastrukturë komplet të re dhe moderne ku do të sistemohen edhe anijet e peshkimit që prej shumë vitesh kanë nevojë për një port; portin e ri turistik të Durrësit, i cili do të sjellë një transformim të jashtëzakonshëm ekonomik dhe të cilësisë së turizmit në të njëjtën kohë, portin e ri tregtar të Durrësit, sepse duke spostuar portin aktual të Durrësit, do të ndërtojmë një port të ri tregtar për të cilin është në punë pasi ka fituar garën një ndër kompanitë më të mëdha projektuese të porteve; portin turistik të Sarandës ku ka nisur puna dhe ndërkohë po punojmë edhe për portin ekzistues të Sarandës që përsëri duam ta transformojmë në një nivel tjetër dhe portin tjetër turistik të Shëngjinit”, theksoi Rama.

Të gjitha këto, shtoi Kryeministri,  janë vepra që janë në proces dhe janë vepra, të cilat unë besoj në një pjesë të madhe, do t’i shikojmë të realizuara ose në proces konkret realizimi brenda këtij mandati të tretë.

“Besoj me të gjithë forcën e mendjes e të zemrës, ky aeroport është një vepër historike, jo për Vlorën, por për Shqipërinë dhe për Kosovën dhe për të gjithë shqiptarët”, tha Rama.

/k.s/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.