Albania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Nisin punimet e aeroportit të Vlorës, Rama: M’u desh të duroja padurimin dhe përqeshjen e vlonjatëve. Aeroportet si “fabrika buke”, rrisin të ardhurat e vendit

Kanë nisur sot punimet për aeroportin e Vlorës. Ashtu sikurse ishte njoftuar për në 28 Nëntor.

Gjatë fjalës së tij, kryeministri Edi Rama tregoi vështirësitë e mbërritjes në këtë ditë.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë tha se si deputet i Vlorës i është dashur të durojë edhe padurimin dhe përqeshjen e vlonjatëve.

“Vlora ka historinë e saj për sa i përket transportit ajror. Këtu është krijuar shkolla e parë e aviacionit, ndërsa këtu ku ndehemi është ndërtuar edhe aerodromi, që në 1920, i cili përdorej për arsye ushtarake. Mbi këtë gjurmë ne sot fillojmë një histori të re, sëbashku me mik të mirë, një njeri ndër më të shquarit e sipërmarrjes sonë kombëtare, një personalitet që me veprat e tij e ka çuar emrin në shumë vende të botës dhe çmohet prej shumë popujve dhe shumë njerëzve për veprat që ka bërë. Kam nderin ta konsideroj edhe mikun tim, Bacën Bexhet që e falendeorj shumë për përfshirjen në këtë aventurë të përbashkët. Ndër të gjitha punët që kemi bërë për të ardhur deri në këtë ditë ka qenë më e vështira. Për dreq qëlloi të ishte një punë që do bëhej këtu në Vlorë dh mua mu desh të duroj padurimin e vlonjatëve, që janë kampionët”, u shpreh Rama.

Kryeministri shtoi më tej se aeroporti i Vlorës do të jetë në aleancë me atë të Mynihut.

“Nuk ishte e thënë që ky proces të shkonte fjollë, u nis dhe u pengua disa herë për arsye objektive që nuk kishin lidhje me ne.  Për dreq na u fut në mes edhe pandemia, që më shumë se çdo tjetër goditi sektorin e aviacionit. Më në fund u bë e mundur të gjendet forca e duhur për ta cuar para, që është forca e Behgjet Pacollit.

Në njëfarë mënyrë gjithë ajo vonesë, ai stres të cilin vlonjatët kontribuan në mënyrë të veçantë me përqeshjet karakteristike, u kthye në mirësi sepse sot jemi këtu edhe me një aleancë fantastike për të ardhmen e aeroportit që është ai i Mynihut. Aeroporti i Mynihut vjen në Vlorë si një forcë operacionale, që garanton një menaxhim të nivelit të lartë,por garanton atë që të gjithë kane nevojë sinergjinë me aeroportet e tjera”, shtoi Rama.

“Si fabrika buke” i ka cilësuar kryeministri Edi Rama aeroportet, duke iu përgjigjur në këtë mënyrë të gjithë atyre që e kundërshtojnë.

Kryeministri tha se këtë sqaroi e ka për ata që thonë “ç’na duhen aeroportet, s’kemi bukë”. Rama theksoi se portet dhe aeroportet janë të rëndësishme në vend, duke i cilësuar si motorë të ekonomisë.

“Çështjen e bukës shqiptarët nuk e kanë pasur problem që nga koha e Skënderbeut, nëse nisemi nga buka si bukë. Aeroportet janë fabrike buke, sepse rrisin të ardhurat e vendit. Sjellin konsumatorë në vend dhe sa më shumë njerëz vijnë në një vend nga aeroportet aq më shumë vendi ka mundësi të rrisë shërbimet sepse krijohet një zinxhirë i tërë ekonomik.

Nga gjithë ky zinxhir rriten edhe të ardhurat për buxhetin e shtetit. Nuk duhemi të shqetësohemi kur ndërtohet porte dhe aeroporte sepse janë motorë të ekonomisë. Dhe me filli,in e kësaj pune si dhe me fillimin e punës për Sarandën vendosim një sistem të ri motorësh për ekonominë shqiptarë. Në aeroportin Tiranës po shihet qartë ulja drastike e çmimeve të biletave, nis së shpejti plani i ri për terminalin e dytë, për zgjatimin e pistës që do të rrisë kapacitetet pritëse të aeroportit”,  u shpreh Rama.

j.l./ dita