Albania

Osmani: Aksioni kundër kontrabandës me mallra nuk mund të quhet “aksion i veriut”

PRISHTINË, 13 tetor/ATSH/ Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshmë. Këto deklarata të Osmanit erdhën pas aksionit të policorë kundër mallrave të kontrabaduara që u realizua në disa qytetet të Kosovës, por që u kundërshtua në veri të Mitrovicës.

Ajo ka thënë se ky aksion nuk duhet të quhet “aksion në veri” sepse ai ishte aksion në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe ndaj etnive të ndryshme.

Presidentja Osmani e ka theksuar se lufta ndaj krimit të organizuar nuk e ka siglën e përkatësisë etnike, por siglën e përkatësisë në grupe kriminale.

Pas situatës së krijuar në veri të Mitrovicës ku u vendosen barrikada, policia ka treguar se grupe kriminale të organizuara kishin bllokuar rrugët me mjete të ndryshme transportuese, ata përdorën bombola gazi, shok bomba e kanë shtënë me armë zjarri e granata dore. Krejt kjo për të penguar sulmin ndaj zyrtarëve doganorë dhe policorë.

Me këtë rast janë arrestuar tetë persona, ndërsa rreth 10 persona janë shpallur në kërkim.

Për këtë ka reaguar edhe kryeminsitri i Kosovës, Albin Kurti i cili tha se “Aksion i Policisë kundër krimit e kontrabandës në Prishtinë, Pejë dhe në veri e jug të Mitrovicës. Herët në mëngjesin e sotëm, Policia e Kosovës, me qëllim të luftimit të kontrabandës ka filluar operacione bastisjeje në disa lokacione të ndryshme në Prishtinë, Pejë e Mitrovicë (si në jug ashtu edhe në veri). Këto veprime policore janë paraprirë nga hetimet intensive dhe janë me urdhër e të bashkërenduara me prokuroritë dhe gjykatat kompetente. Janë sekuestruar mallra e dëshmi të tjera që paraqesin edhe prova materiale. Krimi dhe grupet kriminale nuk do të tolerohen dhe do të luftohen. Kontrabandën do ta luftojmë e do ta parandalojmë. Aksioni i sotëm policor ka përfunduar. U bëj thirrje qytetarëve në komunën veriore të Mitrovicës që të mos bien pre e disa medieve në Serbi që e mbrojnë krimin, korrupsionin dhe kontrabandën dhe duan ta politizojnë dhe etnizojnë atë”.

/KosovaPress/

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions