Albania

Testimi i nxënësve për koronavirus, Filipçe jep informacionet e fundit

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot deklaroi se gjatë javës së ardhshme pritet të fillojë testimi ndaj Covid 19 i 8.200 nxënësve në shkollat ​​fillore dhe të mesme, shkruan Alsat. Filipçe tha se për realizimin e skriningut do të kërkohet leje nga prindërit e nxënësve që do të testohen.

– Advertisements –

“Metodologjia është gati. Prej nesër do të nisim të kërkojmë…së bashku me Ministrinë e Arsimit pajtueshmëri me shkrim nga prindërit sipas metodologjisë. Unë besoj se kjo do të sigurohet deri në fund të javës ose në fillim të javës tjetër, që gjatë javës së ardhshme praktikisht edhe të realizohet skriningu”, tha Filipçe.

Ndryshe, autoritetet shëndetësore vlerësojnë se shumica e të rinjve në arsimin fillor dhe të mesëm e kalojnë virusin në mënyrë asimptomatike, dhe kjo sipas tyre krijon nevojën që të bëhet skrining që të shihet numri real i nxënësve të infektuar në shkolla.

Football news:

Lester Duck's striker played in the African wilderness 5 years ago. He was found by a Zambian Galician (half Russian!), Who sold Lunga to the Urals
Ronald Koeman: It is not normal to demand from Barca to reach the 1/4, 1/2 or the Champions League final. There are clubs with 23 players from the national teams
Kick It Out wants to urgently discuss with Newcastle the behavior of fans. They were wearing items similar to Saudi hats
The Spanish government opposed the Super League by sending a letter to the Court of Justice of the European Union
Alexander Mostovoy about esports: This is not a real sport. There is nothing to do: neither run nor jump
Rooney is Interested in the position of head coach of Newcastle
Real Madrid, Atletico and Inter are Interested in the Austrian league's top scorer Adeyemi