Albania

Vdes presidenti i parë i Republikës Islamike të Iranit

TEHERAN, 9 tetor /ATSH-AFP/ – Presidenti i parë i Republikës Islamike të Iranit, Abolhassan Banisadr, vdiq sot në një spital të Parisit, në moshën 88-vjeçare, sipas njoftimit nga agjencia zyrtare iraniane Irna.

“Pas një sëmundjeje të gjatë, Abolhassan Banisadr vdiq të shtunën në spital, në Pitié-Salpêtrière”, tha agjencia, duke cituar një burim pranë ish-kreut të shtetit.

Një refugjat politik në Francë që nga viti 1981, mik i ngushtë i ish-themeluesit të Republikës Islamike, Ayatollah Khomeini-t, u zgjodh president në janar 1980, para se të shkarkohej 17 muaj më vonë.

Duke përfituar nga mbrojtja e vazhdueshme e policisë, Banisadr jetonte në Versajë që nga maji 1984, pasi kishte banuar në Auvers-sur-Oise dhe Cachan, dy qytete të tjera pranë Parisit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Gary Lineker: I don't understand why Lacazette doesn't play anymore. Probably there must be a reason, but I don't see it
Infantino about the World Cup every 2 years: The pros are obvious. When it was decided to hold it once every 4 years, there were 40 teams, and now 211
Arteta on 2-2 with Crystal Palace: Arsenal dominated at the beginning, but lost control of the game
Ben Foster: Being a goalkeeper, you think: Lord, don't let Salah get through. He is one of the best players in the world at the moment
Neville about Manchester United: Ask Sulscher in a personal conversation if he would like to return last year's squad, and he will say yes
Pique organized the Balloon World Cup. It's simple: you can't drop 🎈 on the floor. Although who said just?!
Lacazette on the goal in the 95th minute: Arsenal showed character. I have to work to get time